„Miłość nie powinna być ciężarem, który nosimy wbrew swojej woli. Powinna raczej wywoływać odprężenie i radość w różnych sytuacjach w życiu.” – Dadi Janki

Ludzie są często nieodpowiedzialni, uparci i skąpi. Wielu nie dba o nic. Ale wielu z nich jest kochających, troskliwych, wrażliwych i delikatnych. Skąd taki kontrast?
O postawie i nastawieniu człowieka do życia często decyduje otoczenie społeczne i atmosfera kulturowa w jego dzieciństwie. Niewątpliwie wykształcenie i późniejsze doświadczenia życiowe uzupełniają sposób, w jaki ktoś reaguje, jednak fundament kształtuje się w okresie rozwojowym człowieka.
Ludzie próbują zmienić swój styl życia z nadzieją, że ich postawa wobec innych oraz zmiana podejścia do różnych spraw przyniesie pożądane rezultaty. Ale to okazuje się złudne, ponieważ jeśli ktoś zmieni ubranie i zacznie nosić określony kolor, powiedzmy biały, albo zmieni swoje upodobania dietetyczne z niewegetariańskiego na czysto wegetariańskie, w których nawet cebula i czosnek są zakazane, to czy jednocześnie gruntownie zmieni swoje zachowanie i nawyki myślowe?

Podobnie człowiek może miliony i duży zasób luksusów w życiu. Ale czy te rzeczy zmienią jego myślenie? Czy automatycznie stałby się hojny? Doświadczenie często jest inne. Wielu bogatych ludzi często okazuje się skąpcami. Co więcej, ktoś może mieć luksusy i wygody, a mimo to może być nerwowy lub nawet przygnębiony z tego lub innego powodu.
Im bardziej skupiasz się na tym, „czego nie masz”, tym bardziej będziesz spięty i nieszczęśliwy.
Ważniejsze nie jest to, co masz lub czego nie masz, ale twoje nastawienie do tego wszystkiego . Jeśli czujesz się zadowolony z tych rzeczy, niezależnie od ich ilości, na pewno będziesz zrelaksowany i szczęśliwy. Im bardziej skupiasz się na tym, „czego nie masz”, tym bardziej będziesz nieszczęśliwy i spięty. Stwierdzonym faktem dotyczącym ludzkiego postępowania jest, że ​​„egoizm”, w jakiejkolwiek formie i na jakimkolwiek poziomie, generuje nieszczęście. Jeśli ktoś przez cały czas martwi się swoimi osobistymi celami i zdobyczami, nie myśląc o swoich społecznych obowiązkach, a nawet może osłabiając normy etyczne i moralne w celu ich osiągnięcia, na dłuższą metę z pewnością znajdzie się na celowniku.

Ludzie często narzekają i mają żal do tych, których kochają. Zaskakujące, prawda? Ale to prawda, bo wobec najbliższych ma się oczekiwania i żądania, które prędzej czy później przeradzają się w skargi i konflikty. Zatem musimy chyba poważnie przeanalizować sytuację i dowiedzieć się, czy w takich przypadkach możemy mówić, że jest to miłość. Może to być jakieś przywiązanie, a nawet egoizm, ale czy można to nazwać „miłością”. Miłość, która liczy na korzyści i zaspokojenie pragnień, może prowadzić do dużych napięć, a ostatecznie do zerwania relacji.
Trzeba rozwijać postawę szacunku wobec innych, niezależnie od wieku lub religii. Dzięki temu zdobędziesz miłość i szacunek innych. Miłość nie powinna być ciężarem, który nosimy wbrew swojej woli. Powinna raczej wywoływać odprężenie i radość w różnych sytuacjach w życiu. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że świat, w którym żyjemy jest przemijający, podobnie jak relacje. Nigdy nie wiemy, kiedy życie lub relacje mogą wymknąć się z ręki. Dlaczego więc nie być dobrym i szczęśliwym, póki mamy udane relacje i życie trwa?

Dadi Janki
Uniwersytet Duchowy Brahma Kumaris (BKWSU) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest pomaganie jednostkom w ponownym odkrywaniu i wzmacnianiu ich wrodzonej wartości poprzez zachęcanie i ułatwianie procesu duchowego przebudzenia.

Na podstawie artykułu: https://www.soulveda.com/guest-contributors/happiness-is-nothing-but-attitude-to-life/